Maść na hemoroidy – w jakich stadiach choroby jest najskuteczniejsza?

Choroba hemoroidalna wywołana jest w większości przypadków nieodpowiednim sposobem odżywiania się i małą ilością ruchu, chociaż czasem może wynikać między innymi ze schorzeń wątroby. Bez względu na przyczyny, skuteczne w jej leczeniu są liczne maści, jednak czy w każdym stadium są one skuteczne?

Stadia choroby hemoroidalnej

Hemoroidy to potoczne określenie choroby hemoroidalnej i jednocześnie nazwa struktur występujących u każdego w odbycie. Struktury te, które złożone są ze splotów naczyń krwionośnych, odpowiadają za szczelność odbytu. Kiedy dochodzi do problemów z krążeniem w nich krwi, mówi się o chorobie hemoroidalnej, którą maść na hemoroidy może wyeliminować.

Maść na hemoroidy jednak nie będzie jednak skuteczna we wszystkich stadiach choroby. Powszechnie przyjmuje się, że maść może wyleczyć jedynie pierwsze stadium, a kolejne trzy wymagają już leczenia zabiegowego lub operacyjnego.

Zmiana stylu życia fundamentem leczenia

Maści na hemoroidy jednak na niewiele się zdadzą, jeżeli nie wyeliminuje się przyczyny powstania choroby, a do tego konieczny jest regularny ruch i bogata w błonnik dieta, która nie może zawierać też wysoko przetworzonych produktów.

Maść jest więc tylko jednym z elementów terapii. Należy pamiętać o tym, że często najlepszy efekt osiąga się, używając więcej niż jednej maści jednocześnie, w określonych porach smarując okolice odbytu różnymi produktami. Wyboru tego odpowiedniego najlepiej jest dokonać w oparciu o konsultacje ze specjalistą i powinno się także przeprowadzić badania, gdyż chorzy często przypisują każdy dyskomfort w okolicy odbytu chorobie hemoroidalnej, podczas gdy schorzeń z podobnymi do niej objawami istnieje dość sporo – od szczeliny odbytu, poprzez niektóre choroby zakaźne, po raka odbytu.