Leki przeciwgorączkowe – kiedy podać?

Gorączka jest sygnałem wysyłanym przez organizm, który świadczy o chorobie, stanie zapalnym lub zaburzeniu homeostazy (równowagi). Jest pozytywnym zjawiskiem, które ma za zadanie zwalczyć patogeny i uniemożliwić ich rozwój. Jeżeli jednak wysoka temperatura ciała utrzymuje się długo, może działać szkodliwie na białka komórkowe organizmu. Właśnie dlatego w odpowiednim czasie należy podać leki przeciwgorączkowe.

Kiedy stosować leki na gorączkę?

Temperatura ciała powyżej 38,5 st. Celsjusza jest wskazaniem do podania leków przeciwgorączkowych. Dzięki aktualnym informacjom medycznym wiadomo jakie leki bez recepty są skuteczne i co na gorączkę sprawdzi się najlepiej nawet u dzieci. Oto substancje, które są podstawą leczenia podwyższonej temperatury:
  • ibuprofen,
  • kwas acetylosalicylowy,
  • paracetamol;

Środki te produkowane są pod różnymi nazwami firmowymi i dostępne są w różnych postaciach:

  • czopkach,
  • tabletkach,
  • syropach,
  • proszkach do sporządzenia zawiesin.

W warunkach szpitalnych mogą być podane przez iniekcję (zastrzyk) lub kroplówkę.

Co na gorączkę u dzieci?

Dzieci i osoby starsze są w najwyższym stopniu narażone na negatywne skutki wysokiej gorączki, którymi może być odwodnienie, drgawki lub utrata przytomności. Aby zbić wysoką temperaturę u maluchów, najlepiej zastosować taką formę środka, by była łatwa do połknięcia, przyjemna w smaku i konsystencji. W przeciwnym razie dziecko może nie przyjąć całej dawki leków przeciwgorączkowych, zwymiotować je lub się nimi zakrztusić. Właśnie dlatego należy wybrać środek przeciwgorączkowy w postaci syropu smakowego lub czopka.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dawkowania leków przeciwgorączkowych należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Leki na gorączkę dostępne na stronie https://www.aptekagalen.pl/goraczka