na oparzenia

Samodzielne leczenie oparzeń — co można zastosować?

 

Istnieje wiele potencjalnych domowych sposobów leczenia oparzeń. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze z nich są następujące.

Chłodna woda

W przypadku oparzenia stopnia I lub II przyłożenie chłodnej wody do oparzonego miejsca złagodzi podrażnioną skórę i zapobiegnie dalszym urazom spowodowanym oparzeniem. Przytrzymać dotknięte chorobą miejsce pod zimną wodą przez 20 minut. Pozwoli to również zmniejszyć nasilenie lub wyeliminować ból związany z oparzeniem.

Oczyścić miejsce oparzenia

Po ostygnięciu oparzonego miejsca należy je dokładnie oczyścić. Odpowiednie do tego celu jest delikatne mydło antybakteryjne. Oczyszczenie oparzenia pomoże zapobiec infekcji, która może utrudnić gojenie się oparzenia i może wymagać pomocy medycznej.

Bandażowanie

Niewielkie oparzenia stopnia I raczej nie wymagają opatrunku. Nawet oparzenia II stopnia z zamkniętymi pęcherzami mogą nie wymagać opatrunku. Jeśli jednak oparzenie jest zlokalizowane w miejscu, w którym skóra ociera się lub styka z różnymi powierzchniami, oznacza to, że brud może dostać się do środka. W takim przypadku może być konieczne założenie opatrunku. Ważne jest, aby oparzenie przykryć luźnym opatrunkiem i nie stosować opatrunków przylepnych bezpośrednio na ranę.

maść na oparzenia

Antybiotyki

W przypadku otwarcia oparzenia stopnia II stosuje się maść na oparzenia, krem na oparzenia antybakteryjny, lub żel na oparzenia. Pomoże to zapobiec zakażeniu rany i przyspieszy jej gojenie.

Środki przeciwbólowe

Nawet oparzenia stopnia I lub II są bolesne do czasu zagojenia. W związku z tym może zaistnieć potrzeba zażywania środków przeciwbólowych. Najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest ibuprofen.