Jak wyrwać się z objęć nałogu, jakim jest palenie papierosów?

Jak wyrwać się z objęć nałogu, jakim jest palenie papierosów?

Medycyna nie pozostawia żadnych złudzeń, przedstawiając szereg niezaprzeczalnych dowodów potwierdzających to, iż tytoń odpowiada za znaczną ilość chorób układu oddechowego, a przy tym negatywnie wpływa na wiele aspektów zdrowia, to wciąż pozostaje niezwykle popularną używką, a osób palących, zamiast ubywać – przybywa. Problem nie dotyczy jedynie palaczy, którzy często o tym zapominają, ale także osób w ich najbliższym otoczeniu.
Wpływ na to ma niewątpliwie bardzo szybka inicjacja tytoniowa. Do kontaktu z tytoniem, według niektórych sondaży i ankiet, przyznaje się ponad 70% polskich 12-latków. Niewinna chęć eksperymentu, spróbowania czegoś nowego i „nielegalnego” lub zwykła próba zaimponowania rówieśnikom a tym samym uniknięcie wykluczenia z życia społecznego sprawiają, wiele osób uzależnia się już w młodym wieku, a nałóg pozostaje z nimi do końca życia. Wyrwanie się z nikotynowego nałogu jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe.

Jak rzucić palenie?

Uzależniające właściwości nikotyny sprawiają, iż ta niezwykle szybko wpływa na organizm, a z czasem może go nawet w znacznym stopniu kontrolować. Pojęcie głodu nikotynowego jest znane wszystkim palaczom – kiedy nie ma możliwości puszczenia „dymka”, pojawia się nerwowość, rozdrażnienie, a także szereg innych, mniej oczywistych objawów jak choćby niczym niespowodowany lęk. Całe szczęście, dzisiejsza farmaceutyka pozwala objawy te skutecznie zmniejszać (zobacz: https://www.aptekagalen.pl/blog/rzucanie-palenia), a to za sprawą dostępnych na rynku rozmaitych plastrów, czy nikotynowych gum do żucia.
Jak się do tego zabrać? Na dobry początek warto systematycznie ograniczać ilość palonych papierosów, a przy okazji wspomagać się różnego rodzaju lekami dostępnymi bez recepty.
Mimo takiego odwetu ze strony używki warto spróbować przestać palić, a po przetrwaniu najgorszego, pozostanie już tylko dbanie o silną wolę. Dlaczego jednak warto podjąć walkę? Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, poprawia się kondycja i wydłuża się średnia życia. Lista korzyści jest niezwykle długa, jeżeli jednak do kogoś nie przemawiają aspekty zdrowotne, zwróćmy się ku finansom. Przyjmując, iż zazwyczaj paczka papierosów kosztuje 17 zł, a przeciętny palacz spala ją w ciągu jednego dnia, to miesięczna cena nałogu kosztuje go ponad 500 zł, a w skali roku to już około 6 tysięcy złotych… cóż, za taką kwotę można by już zafundować sobie miłe wczasy, prawda?