Problematyczny pasożyt

Owsica to wstydliwy i nieco uciążliwy problem. Przyczyną są pasożyty, które rozmnażają się i żyją w jelicie grubym człowieka. Najczęściej kojarzone są z dziećmi, ale nawet gdy się u nich pierwsze pojawią, kuracji muszą się poddać zazwyczaj wszyscy domownicy.

Sposoby na zapobieganie

Najlepiej oczywiście zapobiegać zarażeniu poprzez zachowanie odpowiedniej higieny i niestykanie się z bielizną, pościelą osoby chorej czy deską toaletową lub wanną, z której wcześniej ona korzystała. Gdy już niestety dojdzie do ataku na nasze zdrowie, nie jest konieczne stosowanie uciążliwych i długotrwałych sposobów medycyny domowej, bo na pomoc przychodzi współczesna farmaceutyka. Jednym z opcji jest lek na owsiki Pyrantelum. To zawiesina doustna, której substancją czynną jest pyrantel. Lek ten działa na mięśnie pasożytów, uruchamiając je w jelicie. Następie są one naturalnie, na skutek ruchu jelita, wydalane z organizmu. Ważną informacją jest, że Pyrantelum, nie wywołuje podrażnień. Należy jednak pamiętać, że działa na owsiki we wczesnym stadium rozwoju i osobniki dojrzałe. Lekiem tym nie zwalczymy larw, które migrują w tkankach.

Kuracja lekiem na owsiki Pyrantelum zazwyczaj jest jednorazowa, a następnie powtórzona po dwóch lub trzech tygodniach za względu na wylęg pasożytów z larw. Dawka zależna jest od masy ciała chorego. Pyrantelum dostępne jest bez recepty, ale zaleca się wizytę u lekarza w celu ustalenia szczegółów leczenia i sprawdzenia skuteczności kuracji. Należy również pamiętać, że „każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.